SOS Ukraina – akcja PAH dla szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych

W imieniu Polskiej Akcji Humanitarnej zachęcamy Państwa do włączenia się razem z uczniami do akcji „SOS Ukraina”.

Szczegóły akcji SOS Ukraina

Zarejestrować się można tutaj: www.bit.ly/SOS_Ukraina_szkoly. Zapisane placówki otrzymają od organizatorów zestaw materiałów informacyjnych i edukacyjnych. Akcja polega na powiązaniu działań edukacyjnych ze zbiórką na rzecz osób doświadczonych wojną w Ukrainie.

PAH nie prowadzi zbiórek rzeczowych, zaprasza natomiast do organizowania zbiórek pieniężnych i wpłatę na konto organizacji. Dlaczego? Pieniądze pozwalają na szybsze i bardziej adekwatne do potrzeb udzielanie pomocy. Środki wykorzystane zostaną na pomoc dla osób, które przybędą do Polski z Ukrainy (pomoc psychologiczna, pakiety żywnościowe i higieniczne) oraz na działania w Ukrainie.

Można także utworzyć skarbonkę w ramach zbiórki na siepomaga.pl – wtedy można monitorować, ile zebrała Wasza społeczność. Środki automatycznie zostaną przekazane na konto PAH www.siepomaga.pl/potrzebujacy/pah-ukraina/skarbonki/nowa.

Wytłumaczcie uczniom na czym polega pomoc humanitarna

Jeżeli chcecie poświęcić więcej czasu na ten temat i wytłumaczyć na czym polega pomoc osobom dotkniętym kryzysami humanitarnymi, zapiszcie się do programu Wiem i Działam: www.pah.org.pl/zaangazuj-sie/dla-szkol/wiem-dzialam.

Poruszcie temat wojny z dziećmi i młodzieżą

W jednym miejscu zostały zebrane ćwiczenia z Bazgrolników, które dotyczą kwestii wojny i uchodźstwa. Zapraszamy do korzystania. Możesz je pobrać stąd: www.bit.ly/wojna_dzieci.

Można wykorzystać również pakiet plakatów „Wojna i pokój”, który jest dobrym punktem wyjścia do dyskusji na te tematy. Szczególnie polecamy cichą dyskusję, która pozwala się zaangażować także osobom introwertycznym. Cicha dyskusja to metoda, w której wymiana zdań zachodzi na arkuszu papieru. Osoby uczestniczące pozostają w ciszy, a wszelkie interakcje z pozostałymi osobami zachodzą na plakacie – mogą zadawać pytania, udzielać odpowiedzi, kwestionować to, co napisane lub wyrażać aprobatę. Mogą odwoływać się do tego, co już jest napisane lub zacząć nowe wątki. Ważne, aby wszystko działo się w formie pisanej na dużym arkuszu papieru. W pakiecie są 2 przykładowe arkusze do cichej dyskusji, ale możesz też stworzyć swoje w zależności od potrzeb: www.bit.ly/wojna_pakiet