Czytelnia

Jak pracować z uczniem w spektrum autyzmu?

Każdego dnia w polskich szkołach spotykają się młodzi ludzie z własnymi niepowtarzalnymi historiami, indywidualnymi cechami i potrzebami. Wynikają one nie tylko z tego, z jakich środowisk pochodzą nasi uczniowie, jakie doświadczenia mają za sobą, ale również z indywidualnych ścieżek ich rozwoju. Jednym z częściej rozpoznawanych w ostatnich latach (wg badań: u co setnego ucznia) modeli rozwoju jest rozwój w przebiegu spektrum autyzmu. Tak jak wszyscy ludzie na świecie, tak równieżContinue reading

Zapraszamy do udziału w V edycji projektu edukacyjnego KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE

Zapraszam do udziału w V edycji projektu edukacyjnego KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE, w którym bawimy się sztuką, zarządzamy kolorami, rozsiewamy kreatywność, tworzymy i zachwycamy. Już we wrześniu rozpocznie się V edycja Międzynarodowego projektu edukacyjnego KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE na rok szkolny 2024/25 pod hasłem „NIESAMOWITE TECHNIKI PLASTYCZNE II”. Warto dołączyć do wyzwań tego najbarwniejszego projektu edukacyjnego na świecie! Biorą w nim już udział tysiące nauczycieli oraz przedszkolaków (od lat 3), uczniów szkółContinue reading

Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025. Są nimi: 1. Edukacja prozdrowotna w szkole – kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy. 2. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za  region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna. 

Podsumowanie IV edycji Projektu KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE

W maju zakończyła się IV edycja MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO KREATYWNE PRACE PLASTYCZNE. Zasięg projektu był ogromny. W roku szkolnym 2023/24 ukończyło go ok. 21 500 uczestników w przedziale wiekowym od 3 do 24 lat. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie klas 1-3, przedszkolaki oraz uczniowie klas 4-8.

Wydarzenie „Ponadczasowa muzyka w różnych wymiarach” z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – zapraszamy

Zapraszamy Państwa na niezwykłe wydarzenie, które ma na celu nie tylko zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, ale także ukazanie potencjału sztuki jako narzędzia integracji społecznej.  „Ponadczasowa muzyka w różnych wymiarach” to projekt zainicjowany z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, który organizowany jest przez Stowarzyszenie A TO MY. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 8 kwietnia o godzinie 13.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Karty pracy na zajęcia rewalidacyjne WIOSNA

Miło nam podzielić się z Państwem wiadomością, że w ramach współpracy Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli PERFECTUS i Pedagogiki Specjalnej – portalu dla nauczycieli zostały wydane karty pracy o tematyce wiosennej.

Metoda Strukturalna – diagnoza i terapia trudności w czytaniu i pisaniu

W ostatnich latach, w odniesieniu do dzieci z trudnościami w nauce czytania i pisania, coraz chętniej stosowana jest Metoda Strukturalna, autorstwa dr Joanny Guzik-Iwińskiej. Nauczyciele, terapeuci i rodzice cenią ten sposób kształtowania u dzieci umiejętności czytania i pisania, ponieważ jest nieskomplikowany i skuteczny, a co bardzo ważne, lubiany przez uczniów.

flaga Polski i napis 2024 rok

Patroni roku 2024

Zgodnie z decyzją Sejmu, rok 2024 będzie rokiem: Marka Hłaski, Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Romualda Traugutta, Wincentego Witosa, Kazimierza Wierzyńskiego, Melchiora Wańkowicza, Rodziny Ulmów, Zygmunta Miłkowskiego i Polskich Olimpijczyków. Natomiast Senat ustanowił rok 2024 rokiem: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Wincentego Witosa oraz Władysława Zamoyskiego. Rok 2024 będzie także Rokiem Edukacji Ekonomicznej.