Wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich – szkolenie Rady Pedagogicznej

Temat szkolenia nawiązuje do kierunków polityki oświatowej Państwa na rok 2024/25: Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za  region i ojczyznę.

Warsztaty pokazują metody i formy pracy z uczniem wzmacniające poczucie tożsamości narodowej oraz przywiązanie do historii i tradycji narodowych, skłaniające do przemyśleń i zadawania pytań: czy ja jestem patriotą? Co dzisiaj mogę zrobić dla swojej ojczyzny, także tej „małej”, lokalnej? Jak zachowuje się patriota? W jaki sposób mogę okazywać solidarność z własnym narodem i szacunek dla innych narodów? Czy czuję więź emocjonalną i społeczną z narodem polskim, jego kulturą i tradycją? Czy znam biografie wielkich Polaków i owoce ich geniuszu?

1. Rola wartości w życiu człowieka, definicje.
  2. Literacki kompas wartości. Dostarczenie wzorców literackich sprzyjających refleksji nad wartościami.
  3. Wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz przywiązania do historii i tradycji narodowych, pogłębianie poczucia dumy narodowej oraz zachęcanie do samodzielnej refleksji nad pojęciem patriotyzmu.
  4. Rozwijanie u dzieci i młodzieży zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do własnej aktywności twórczej.
  5. Kształtowanie postawy szacunku wobec siebie i innych, rozumienie znaczenia wartości autotelicznych w życiu człowieka.

Szkolenie w formie webinaru prowadzonego w czasie rzeczywistym; możliwość kontaktu z prowadzącym za pośrednictwem czatu, kamery, mikrofonu. Aby uczestniczyć w szkoleniu, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji, a logowanie polega na kliknięciu w przesłany wcześniej link. Podczas szkolenia Uczestnicy mają zapewnioną pomoc techniczną. Szkolenie możliwe w formie stacjonarnej na terenie Małopolski.

dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie

dr Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej