Myślenie wizualne i techniki zapamiętywania – szkolenie Rady Pedagogicznej

Szkolenie Myślenie wizualne i techniki zapamiętywania adresowane jest do nauczycieli wszystkich etapów kształcenia, w tym wychowania przedszkolnego.

• poznanie narzędzi, technik zapamiętywania i wydobywania informacji
  • zwiększenie efektywności zapamiętywania
  • rozbudzenie kreatywności niezbędnej przy używaniu technik pamięciowych o charakterze wizualno-obrazowym

1. Podstawowe informacje na temat pamięci:

• Rodzaje pamięci
  • Jak funkcjonuje pamięć?
  • Procesy zachodzące podczas zapamiętywania i wydobywania informacji

2. Skuteczne kodowanie informacji:

• Dlaczego lepiej zapamiętujemy obrazy i jak je wykorzystać w praktyce?
  • Myślenie wizualne – podstawowe informacje
  • Na czym polega zapamiętywanie przez rysowanie?
  • Dobra notatka wizualna, czyli jaka?
  • Mapa myśli jako szybka i efektywna nauka przetwarzania i zapamiętywania informacji

3. Rola nauczyciela w procesie dochodzenia do wiedzy i jej zapamiętywania

4. Metody i techniki skutecznego zapamiętywania z wykorzystaniem myślenia wizualnego:

• Metoda ciekawskiego dziecka
  • Sieć skojarzeń
  • Łańcuchowa Metoda Skojarzeń
  • Metoda budowania opowieści
  • Metoda Walenia
  • Metoda testu zderzeniowego
  • Metoda Pałacu Pamięci

5. Inspiracje – literatura przedmiotu, przydatne linki

Szkolenie Myślenie wizualne i techniki zapamiętywania odbywa się w formie webinaru prowadzonego w czasie rzeczywistym; możliwość kontaktu z prowadzącym za pośrednictwem czatu, kamery, mikrofonu. Aby uczestniczyć w szkoleniu, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji, a logowanie polega na kliknięciu w przesłany wcześniej link. Podczas szkolenia Uczestnicy mają zapewnioną pomoc techniczną. Szkolenie możliwe w formie stacjonarnej w Łodzi i okolicach.

dr Monika Just

dr Monika Just – pedagog, coach, wykładowca, edukator, licencjonowany trener twórczego myślenia Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności, certyfikowany moderator Desingn Thinikig. Realizatorka szkoleń z zakresu rozwijania kompetencji osobistych i społecznych, treningów kreatywności, twórczego rozwiązywania problemów (TRP), myślenia wizualnego (Visual Thinking), myślenia projektowego (Design Thinking) oraz metod aktywizujących myślenie i uczenie się dla Edukacji i Oświaty oraz Biznesu i Administracji Publicznej. Autorka i współautorka podręczników i materiałów edukacyjnych adresowanych do uczniów klas młodszych, poradników i podręczników metodycznych dla nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej i wyższych poziomów kształcenia oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularno-naukowych opublikowanych w pracach zbiorowych i czasopismach dotyczących problematyki twórczości i efektywnego nauczania.