Elementy oceniania kształtującego w praktyce szkolnej – szkolenie Rady Pedagogicznej

Badania nad skutecznością oceniania kształtującego wykazały, że jest to najefektywniejszy sposób nauczania, skutkujący największym przyrostem wiedzy i umiejętności uczniów. Ocenianie kształtujące pozwala rozwijać u uczniów kluczowe kompetencje psychologiczne, takie jak: umiejętność współpracy, odpowiedzialność i samokontrola. Warto więc stosować choćby elementy oceniania kształtującego w szkole.

Cele – uczestnik szkolenia Rady Pedagogicznej:

• rozumie, czym jest ocenianie kształtujące
  • ma świadomość wpływu oceniania kształtującego na uczenie się uczniów i nauczanie
  • potrafi zastosować elementy oceniania kształtującego w praktyce szkolnej

1. Przedstawienie badań prof. Hattiego – efekty stosowania oceniania kształtującego
  2. Omówienie istoty oceniania kształtującego
  3. Informacja zwrotna jako podstawa oceniania kształtującego
  4. Podanie różnych sposobów formułowania informacji zwrotnej
  5. Cele lekcji w teorii
  6. Określanie celów lekcji, w tym z wykorzystaniem podstawy programowej – ćwiczenia
  7. Na co będę zwracała uwagę oceniając… czyli kryterium sukcesu oraz jego formułowanie – ćwiczenia
  8. Różne sposoby formułowania informacji zwrotnej (ustnej i pisemnej) – ćwiczenia
  9. Rodzaje pytań kluczowych i sposoby ich tworzenia
  10. Układanie pytań kluczowych do wybranych lekcji
  11. Różne techniki zadawania pytań
  12. Określenie mocnych i słabych stron stosowania różnych technik zadawania pytań na lekcjach
  13. Tworzenie konspektów lekcji z wykorzystaniem oceniania kształtującego – ćwiczenia
  14. Opracowanie arkusza obserwacji lekcji – ćwiczenia
  15. Opracowanie zasad nauczyciela stosującego ocenianie kształtujące – ćwiczenia

Szkolenie w formie webinaru prowadzonego w czasie rzeczywistym; możliwość kontaktu z prowadzącym za pośrednictwem czatu, kamery, mikrofonu. Aby uczestniczyć w szkoleniu, nie ma potrzeby instalowania dodatkowych aplikacji, a logowanie polega na kliknięciu w przesłany wcześniej link. Podczas szkolenia Uczestnicy mają zapewnioną pomoc techniczną. To szkolenie jest możliwe w formie stacjonarnej na terenie Małopolski.

mgr Joanna Edyta Pociecha

mgr Joanna Edyta Pociecha – nauczyciel z ponad 30-letnim stażem pracy, były wizytator kuratorium oświaty, od kilkunastu lat dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Trener w oświacie i biznesie, doradca, ekspert w zakresie nadzoru pedagogicznego, oceniania ucznia, w tym kształtującego, oceniania nauczycieli, aktywnych metod nauczania, dydaktyki nauczania.