Depresja w szkolnej ławce – jak ją rozpoznać wśród uczniów? – szkolenie Rady Pedagogicznej

Depresja stanowi obecnie 4,3% globalnego obciążenia wszystkimi chorobami. Choruje na nią 350 mln osób – w tym dzieci i młodzież. Odsetek dzieci i młodzieży zmagającej się z depresją rośnie. Depresja dziecięca jest chorobą, której objawów nie należy bagatelizować. Charakteryzuje się ona nadmiernym obniżeniem nastroju oraz innymi objawami psychicznymi, fizycznymi i zachowania.

• nabycie wiedzy na temat depresji dziecięcej, jej przyczyn, przebiegu i objawów
  • zdobycie umiejętności w zakresie rozpoznawania pierwszych, charakterystycznych objawów stanu depresyjnego u ucznia, jak rozmawiać z uczniem, jak go wspierać i udzielać pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole
  • zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie zapobiegania depresji wśród uczniów

1. Czym jest dziecięca depresja?
  2. Rozpoznawanie depresji u ucznia przez szkołę.
  3. Jak działać, gdy uczeń ma depresję? Rola szkoły i nauczycieli.
  4. Zapobieganie depresji u uczniów.